Čím se inspirovat od Steva Jobse

Čím se inspirovat od Steva Jobse

Zakladatel Apple, Steve Jobs, se stal symbolem své generace a inovací, které se objevily v oblasti informačních technologií v posledních dekádách. Jeho životní příběh známe všichni. Víme však, jaké si od něj vzít ponaučení?

  • Kreativita je dostupná všem

Kreativita podle Jobse je dostupná všem, všichni jsou schopni být kreativní. Stačí jenom spojit tečky, spojit si věci dohromady. Často jsou odpovědi neustále kolem nás, téměř na dosah ruky. Dokud si však nespojíme věci dohromady a nevytvoříme tak novou informaci, odpověď nezískáme.

  • Věnujte energii na správné místo

Jobs věřil, že každý by měl svůj život věnovat něčemu důležitému, něčemu, na čem vám samotným záleží. Když zaměříte energii na správné místo, každý váš den prožijete naplno a nebudete nikdy ničeho litovat. Jobs se pravidelně ujišťoval, že se svým životem nakládá správně a jde tou správnou cestou.

  • Musíte tomu věřit

Víra je silná věc. Tvoří energii. Musíte něčemu věřit – sobě, instinktům, osudu, karmě… Tento přístup Jobse nikdy nezklamal a sám k tomu řekl, že to způsobilo velký obrat v jeho životě. Jobs si vytvořil svou vlastní filosofii, vlastní víru, podle které nejen pracoval, ale hlavně žil.

  • Všechno nezvládnete sami

Steve Jobs udělal velký pokrok jako manažer lidských zdrojů. S lidmi se naučil pracovat, vyznat se v nich, vědět, co od nich čekat. Na počátku býval hodně přímočarý a měl trochu ráznější přístup k lidem. Později si ale uvědomil, že pokud chce uspět na globální úrovni, bude potřebovat lidi, hodně schopných lidí.

  • Vizionářství je cool

To, co Jobs uměl nejlépe, bylo podívat se 5 a více let dopředu, do budoucnosti, a pochopit, co budou lidé dělat, co je bude bavit, jaké budou jejich potřeby. Produkty a projekty Apple byly vžycky stejně tak nadčasové, jako stylové.

  • Agresivní cenová politika

Díky marži, kterou Apple na svých produktech má, si mohl dovolit nastavit na trhu takové cenové standardy, že přinutil konkurenci jít s cenou až na samotnou hranici profitu. Apple měl v tomto ohledu zajisté výhodu, na druhou stranu není pochyb o tom, že agresivní cenová politika může ve správnou chvílit pomoct získat podíl na trhu, na kterém lze ještě dost profitovat v budoucnu.

  • Změňte hru, nebo si rovnou vytvořte vlastní

Určitě si vzpomínáte, že Apple svého času nebyl daleko od bankrotu. Pak přišel iPod a první kamenné prodejny. Samozřejmě, můžete hrát hru vašich konkurentů – levněji, rychleji… A nebo, když máte jasnou vizi a vidíte příležitost, začnete to dělat úplně jinak a nastavíte pro průmysl zcela nový standard, kterého se dříve nebo později všichni chytí a budou ho kopírovat, od předních výrobců až po neznámé firmy z Číny.

  • Nikdy nepolevujte, ani když jste na vrcholu

Během 10 let se Apple z téměř bankrotové situace vyšplhal až na samotný vrchol do pozice dominantního hráče na mobilním trhu. Jakmile se tam však společnost dostala, namísto toho, aby Apple polevil, což by se dalo pochopit vzhledem k patentovým tahanicím, stejnou, ne-li ještě větší energii spaluje i nadále.

Sdílením tohoto článku pomáháte šířit důležité finanční tipy!

Může vás zajímat

Patrik Zapletal

Patrik Zapletal

Původně vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu.

Na začátku jsem o financích, investování a online podnikání zcela nic nevěděl, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.