Co je "doména" a jak ji správně vybrat?

Co je „doména“ a jak ji správně vybrat?

Protože se v sériových článcích zabýváme tvorbou webových stránek bez znalostí programování, budeme se dnes věnovat jednomu z nejdůležitějších bodů při tvorbě webu, a to je problematika domén.

O co se tedy jedná? „Internetová doména“ neboli „doménové jméno“ je unikátní označení počítače nebo sítě připojené k internetu. Toto připojení je reprezentované číslem, tzv. IP adresou. Protože je ale toto číslo většinou dlouhé a těžko zapamatovatelné, zastupuje ho pro běžné uživatele webová adresa, reprezentovaná právě doménovým jménem (např. seznam.cz). Ta se používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče, do místa pro URL adresy, které se většinou nachází zcela nahoře.

Doménové jméno tedy potřebujete tehdy, pokud chcete být na internetu vidět pod nějakým názvem – například pod názvem firmy, spolku, produktu nebo pod svým vlastním jménem. Nejlepším řešením je použití tzv. domény druhého řádu, která vypadá takto – www.vasefirma.cz.

Upozornění: Máme ještě jeden druh domény, který se využívá, a ta se nazývá „doména třetího řádu (subdoména)“. Tato subdoména spadá pod již vytvořenou hlavní doménu a součástí jejího názvu je tedy i název hlavní domény (domény 2.řádu). Subdoménu si můžete vytvořit vy sami na své doméně, ale často se s nimi setkáte při nabídkách freehostingu.

Jedná se o doménu, kterou získáte zdarma, například na www.endora.cz. Problém u takovýchto domén je právě v tom, že jejich název obsahuje i reklamu na poskytovatele a pro vaše klienty tedy bude název webovek trochu nepřehledný (např. www.doplnjmeno.4fan.cz).

Nikdy nestavějte na této doméně kvalitní web, do kterého budete investovat jak peníze, tak i úsilí. Podobné domény využijte pouze na propagaci svých hlavních projektů.

Je nutné vybírat doménu pečlivě, jelikož její jméno musí být dobře zapamatovatelné, výstižné a především volné. Mnoho kvalitních a výstižných domén je již zabráno nebo zarezervováno, ale vždy lze najít unikátní a originální doménový název.

Jak správně vybírat doménu

Výběr doménového jména je pouze na vás. Vybrat si můžete jakékoli doménové jméno, které nemá registrované někdo jiný nebo není rezervováno. Ideální je vybrat jméno takové, které vás bude provázet dlouhou dobu, bude výstižné a lehce zapamatovatelné. Volbě byste měli proto věnovat dostatek pozornosti. Najděte vhodné volné jméno, které nejlépe vystihuje Vaše služby nebo záměry.

Základy při vymýšlení kvalitní domény

 • Pokud se jedná o firmu, která nabízí služby nebo produkty, pak zkuste zvolit doménu s vaším názvem firmy. Podobně jako je www.cez.cz. Pokud má vaše firma dlouhý název, pak postupujte podle bodů níže.
 • Použijte krátké a výstižné jméno.
 • Vyhněte se shodě jmen s jinou firmou.
 • U víceslovných názvů domén se poohlédněte také po variantě, ve které jsou slova oddělena pomlčkami „-„, můžete si tak názvem domény pomoci u vyhledávačů.
 • Pamatujte, že jméno domény budete v mnoha případech také vyslovovat, proto se vyhněte těžko vyslovitelným a cizojazyčným názvům.
 • Volte slovo/slovní spojení, které se snadno se zapamatuje – www.cez.cz
 • Používejte doménové jméno složené maximálně ze tří slov – www.vaseuzasnadomena.cz

Příklad z praxe: Vymýšleli jsme název domény pro náš projekt, který nyní nese název www.bezvymluv.cz. Při vymýšlení domény jsme dbali na zapamatovatelnost, a také aby z ní vyzařovalo něco originálního a hodnotného. Především jsme se  ale odrazili od naší hlavní myšlenky, která spočívá v tom, že vydělávat peníze může na internetu každý, jen musí někde začít a chtít to dotáhnout do konce. Věděli jsme,že je to možné pro každého, ale především se člověk NESMÍ VYMLOUVAT.

Napadaly nás různé hodnotné domény, ale bohužel byly jejich názvy příliš dlouhé a ne moc vhodné. Proto jsme rozhodli pro doménu s krátkým názvem www.bezvymluv.cz. Mohli jsme sice mít například doménu www.onlinevydelavanipenez.cz, ale ta by nevystihovala naši celkovou myšlenku. Krom toho, jde o časté spojení a naše doména by tak mohla zaniknout mezi doménami s podobným názvem a zaměřením.

Koncovka domény

Vybírat můžete z desítek různých koncovek. Nejžádanější doména v ČR je naše národní doména.cz. K dispozici jsou samozřejmě koncovky i dalších zemí, např. .sk (Slovensko), .us (Spojené státy), .at (Rakousko), .de (Německo), .eu (Evropská unie). Existují také nadnárodní domény (tzv. GTLD – Generic Top Level Domain), které nespadají pod žádný stát.

Typicky .com (commercial), .net (network), .org (organisation), .gov (goverment) atd. Ceny domén se odlišují podle koncovky.

Tipy pro výběr koncovky

 • Pro české prostředí je nejvhodnější koncovka .cz
 • Pro zahraniční weby se vyplatí nadnárodní koncovka nebo koncovka .eu
 • Respektujte národnost cílových návštěvníků – plánujete-li web pro Německo – můžete si zaregistrovat doménu .de a další, i když nejste z Německa
 • Dívejte se po variantách vybraného názvu také v ostatních koncovkách, abyste zabránili případnému parazitování nebo zneužívání vaší domény v budoucnu. Při víceslovných do nich patří také domény, které jsou odděleny pomlčkou – www.vase-domena.cz
 • Pro americký trh volte koncovku .com

Jak zjistit, že je doména volná

Zjistit, zda je vámi vybraná doména volná, je zcela jednoduché a rychlé. Každý poskytovatel tuhle možnost nabízí. Nejčastěji používám www.wedos.cz, kde je vyhledávač domén hned na přední straně, viz. obrázek. Stačí zadat váš název domény a přidat koncovku, kterou požadujete. Následně kliknete na tlačítko „Ověřit“, poté vám najede stránka, zda je doménový název volný.Wedos - Ověření domény

Dávejte si opravdu záležet při výběru vaší domény, snažte se vymyslet takový název, který bude co nejkratší, co nejlépe zapamatovatelný a nejlépe bez pomlček, pokud to lze. Napište si na papír všechny názvy, které vás napadnou, a následně přemýšlejte, která je nejlepší nebo jestli nejde ještě vymyslet lepší z vašich dosavadních.

Odkud zakoupit doménu

Vyzkoušel jsem mnoho zprostředkovatelů domény, kteří byli dražší i levnější. Současně využívám k nákupu domén www.wedos.cz, kde stojí jedna doména na rok 151 Kč.

Pokud se vám článek líbil nebo vám byl nějak nápomocný, budeme rádi, když nám zanecháte komentář nebo článek doporučíte dále.

Sdílením tohoto článku pomáháte šířit důležité finanční tipy!

Může vás zajímat

Patrik Zapletal

Patrik Zapletal

Původně vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu.

Na začátku jsem o financích, investování a online podnikání zcela nic nevěděl, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.