Návody Wordpress

Nejpoužívanější pluginy pro WordPress aneb rozšiřte si svůj systém dle libosti

Wordpress návody, tipy a triky

WordPress je nejpoužívanějším open source redakčním systémem, který si zamilovali lidé po celém světě. Svou oblibu si získal především díky možnosti bezplatného používání, snadnému ovládání a obrovské uživatelské základně, která neustále vyvíjí nové funkce a zdokonaluje stávající systém. O systému WordPress jsme si psali v článku “Jak snadno vytvořit webové stránky“, kde jsme si popsali redakční systémy, pomocí kterých je možné vytvořit webové stránky bez znalostí programování.

Na toto téma jsme na navazovali v dalších dvou článcích, které už byly zaměřené přímo na WordPress. Zde jsme vám ukázali základy práce s tímto systémem a poskytli návod, jak spustit stránky pomocí WordPress.

Základní funkce WordPressu je možné rozšířit nejrůznějšími přídavnými moduly, takzvanými pluginy. Ty z WordPressu dokáží udělat všemocného kouzelníka. Pojďme se nyní podívat na ty nejpoužívanější, které by vám neměly chybět v základní výbavě.

Upozornění: Nedoporučujeme mít aktivních příliš mnoho pluginů na jedné stránce. Některé pluginy mají výrazný vliv na chod celého WordPressu, a tím může dojít k výraznému zpomalení načítání stránek. Mějte nainstalované pouze ty pluginy, které jsou pro vaši práci nezbytné. Je zbytečné mít například plugin na Google Analytics, když můžete script vložit do header.php. Příliš mnoho pluginů může na webových stránkách spíš uškodit, například kvůli už výše zmíněnému zpomalení načítání stránek.

TinyMCE – nechte váš editor dospět

Plugin TinyMCE patří mezi ty nejdůležitější a rozhodně by ve vašem systému neměl chybět. Jde o rozšíření textového editoru WordPressu, ten totiž v základní verzi nenabízí prakticky nic víc, než ztučnění písma či kurzívu. Tento plugin vám do editoru doplní všemožné funkce, které znáte třeba z Wordu od Microsoftu. Můžete díky němu určovat styly odstavců (například různé velikosti nadpisů), či font a styl písma.

→Plugin TinyMCE ke stažení←

NextGen gallery – ukažte své fotografie světu

Pokud chcete na svůj web vkládat fotogalerie, pak je tento plugin přesně pro vás. Je nejpoužívanějším modulem WordPressu, co se týče fotografií. Pyšnit se může jednoduchým a poměrně intuitivním ovládáním a různými možnostmi nastavení, jako například jak bude vložená fotogalerie vypadat v příspěvku, co vše se bude zobrazovat a podobně.

 ←Plugin NextGen gallery ke stažení→

Contact Form 7 – kontaktní formulář

Velice žádaný modul do WordPressu je Contact Form 7. Ten do systému doplní možnost tvorby kontaktních formulářů, jejichž prostřednictvím mohou návštěvníci stránky kontaktovat jejího autora.

Zmiňovaný plugin má možnost použít přednastavený formulář, nebo vytvořit vlastní. Je to jednoduchá procedura, kterou zvládne i méně zdatný uživatel. Vlastní formulář se tvoří přidáváním (kopírováním) naprogramovaných kódů jednotlivých funkcí do formuláře zobrazovaného na webové stránce a do formuláře, který následně tvoří tělo e-mailu, který vám WordPress zašle v případě, že někdo tento způsob kontaktování použije.

Co umí Contact Form 7 přidat do formuláře:

 • Jméno
 • E-mail
 • Telefon
 • Textové pole
 • Přílohu
 • Rozbalovací menu
 • Zaškrtávací políčka
 • Kontrolní otázku
 • CAPTCHA
 • Nahrát soubor
 • a další…

←Plugin Contact Form 7 ke stažení→

Maintenance Mode – Jejda, něco se pokazilo!

Právě to můžete svým návštěvníkům sdělit, pokud na svém webu zrovna něco tvoříte, či opravujete. Plugin Maintenance Mode umožní na vaší doméně zobrazit stránku s libovolným textem, zatímco vy budete v pozadí v poklidu pracovat na obsahu internetové stránky.

Na údržbovou stránku můžete vložit libovolný text a sdělit tak návštěvníkům vše, co potřebujete. Plugin je vhodný spíše pro webové stránky, které už mají vysokou návštěvnost.

←Plugin Maintenance Mode ke stažení→

Akismet: stop SPAMu

Akismet je jedním z nejdůležitějších WordPress pluginů, naleznete ho dokonce připravený již v samotném holém WordPressu, a tak ho již jen zbývá nainstalovat a aktivovat.

Náplní jeho činnosti je boj proti spamu, nejčastěji pak u formulářů pro přidávání komentářů. Pro osobní weby je zdarma, pokud WordPress ale využíváte k podnikání, měli byste si za jeho používání zaplatit.

←Plugin Akismet ke stažení→

WordPress SEO

SEO, neboli optimalizace pro vyhledávače, je bezesporu velice důležitá. Na to mysleli i vývojáři WordPressu, a tak si jeho uživatelé mohou vybrat z celé řady pluginů zaměřujících se právě na SEO. Mezi nejpopulárnější patří WordPress SEO by Yoast. Ten se zaměřuje především na správné používání klíčových slov či nadpisů. Umožňuje též nastavit meta popisky či vytvořit XML Sitemap.

Jednoduchý e-mailový marketing ve WordPress

E-mailový marketing je v dnešní době velice populární, jelikož můžete komunikovat i s návštěvníky, kteří vás nesledují nebo na vás zapomněli. Díky tomuto marketingu, můžete zvýšit své tržby o 30% a více. Pokud chcete rozesílat e-maily, které prodávají a neohrozí váš budoucí business, pak je zapotřebí získat souhlas všech kontaktů, na které chcete rozesílat e-maily. Abyste takovýto souhlas získali od návštěvníka, pak je zapotřebí ho nějak tzv. “nalákat”.

Nejvíce se na sbírání kontaktů využívají e-booky zdarma. Podobně jako můžete vidět u nás na webu, kde také nabízíme E-book zdarma s užitečnými rady a tipy. Pokud chcete využít tuto formu propagace a monetizace, pak je zapotřebí mít nějaký systém, který dokáže sbírat kontakty pomocí potvrzování, rozesílat automaticky e-maily a další podpůrné funkce. Nebudeme si vysvětlovat, jak dělat správně e-mail marketing, jelikož to je téma samo o sobě, ale nabídneme vám 2 nejkvalitnější pluginy pro WordPress.

Simple Author Box – Ukažte, kdo je autorem článku

Důvěryhodnost stránky je jedním z pilířů její úspěšnosti. Máte-li, nebo zvažujete-li publikovat nějaký magazín, pak tento plugin jistě využijete. Dejte ostatním vědět, kdo daný článek napsat. Nebojte se poskytnout bližší informace o autorovi. Plugin Simple Author Box má mnoho možností, jak okno o autorovi graficky a funkčně vylepšit. Příklad najdete pod každým naším článkem.

←Plugin Simple Author Box ke stažení→

AddToAny Share Buttons – Nebojte se zapojit sociální sítě do své propagace

Sociální sítě, jako je Facebook, Twiter, Google+, Instagram a mnoho dalších, v sobě skrývají velký potenciál. Na těchto stránkách se zdržují miliony uživatelů po celém světě, kteří jen bloudí internetem a sledují, co ostatní dělají. Zde je právě příležitost ukázat takovýmto lidem vaše webové stránky. Vaše stránky můžete na sociálních sítích sdílet nebo jim dát like. Právě k těmto účelům slouží šikovný plugin AddToAny Share Buttons.

←Plugin AddToAny Share Buttons ke stažení→

W3 Total Cache

Na tento plugin jsem přešel z WP Super Cache. Je to dokonalý cachovací plugin. Umožňuje cachovat stránky, objekty, databázi, minifikovat CSS a JavaScript a plno dalších věcí. Díky tomuto pluginu si můžete výrazně zrychlit načítání stránek.

←Plugin W3 Total Cache ke stažení→

Máte nějaké tipy na další pluginy, které mohou pomoci uživatelům WordPressu? Pokud ano, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů.

O autorovi

Patrik Zapletal

Vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu. Před 5 lety jsem nevěděl nic o online podnikání, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.

Komentářů

 • Super stránky, ale i Váš osobní příběh! Mohl byste mi doporučit nějaký plugin pro celkový automatický update wordpressu. Pro themes, pluginy, a tak něka všechno. Rád bych nechal jeden projekt na čas řídit autopilotem a o nic se nestarat. Moc předem děkuji za radu!
  Tom

  • Děkuji, cením si vaší pochvaly, bohužel nestíhám přidávat nové články, více se nyní věnuji rodině. Nejlepší cesta, jak mít automatické updaty, je pomocí tohoto návodu: https://wordpress.org/support/article/configuring-automatic-background-updates/ . Nerad doporučuji pluginy, pokud to jde i bez nich, protože pluginy mnohdy zbytečně zatěžují web a jeho načítání. Je také dobré občas fyzicky zkontrolovat web, protože se může něco na stránkách pokazit a tím bude web nefunkční, což má návaznost na spoustu dalších nevýhod. Přeji mnoho úspěchů

Přidat komentář