Hosting a multihosting

Hosting a multihosting: Co to je a kdy který použít?

Webový hosting je velmi jednoduše řečeno místo, které máte pronajaté pro svůj web. Určitá společnost, která se zabývá poskytováním hostingů, vám za pravidelný poplatek poskytuje část svého místa, kam můžete umístit webovou prezentaci, případně provozovat e-mailové schránky na vlastní doméně a podobně.

Webhosting, brána do světa internetu

Pokud jste se rozhodli umístit na internet svoji webovou stránku, musíte splnit několik základních podmínek. První z nich je zaregistrování vhodné domény,  a to ve tvaru například NĚCO.cz (případně .eu, .com atd.). Doména musí být volná k registraci, to znamená, že ji nesmí již někdo používat. To jednoduše zjistíte právě při registraci, případně můžete využít portál NIC.CZ, což je správce národní domény .CZ.

Pokud máte doménu zaregistrovanou, musíte si zajistit místo, kam doménu a celý svůj web umístíte. Tímto místem je právě hosting. Na trhu je celá řada poskytovatelů webhostingu, kteří místo na svých serverech poskytují již od několika korun až do několika tisíc měsíčně, a to v závislosti na množství poskytovaných služeb, velikosti prostoru a podobně. Využít lze též freehosting, což je hosting, za který si poskytovatel nic neúčtuje. Často ale bývá značně limitován, převážně místem, a nemáte žádné záruky v oblasti funkčnosti. Free hostingy rozhodně nedoporučujeme na hlavní projekty, jen na podpůrné stránky, a to pouze ve výjimečných případech.

Máte-li pořízenou vlastní doménu a objednaný hosting, stačí již jen na server nahrát vaši webovou prezentaci, kterou máte buďto předem připravenou a naprogramovanou, nebo ji teprve vytvoříte pomocí některého z redakčních systémů, jako je například WordPress nebo Joomla.

Námi ověřené webhostingy:

Multihosting aneb řešení pokud máte více webů

Pokud plánujete provozovat více samostatných webových stránek, nabízí se pro vás dvě řešení. Prvním z nich je zakoupit pro každý web samostatný hosting a platit tak pravidelně několik poplatků za pronájem místa. Druhou možností je pak zřízení multihostingu. O co přesně se jedná? Jde o možnost umístit na jeden hostingový účet větší počet samostatných webů na doménách druhého řádu (tzn. NĚCO.cz). Konkrétní počet bývá často omezen, zpravidla pěti nebo deseti weby na jednom účtu.

Celé to potom funguje tak, že za určitý poplatek, lišící se poskytovatel od poskytovatele, dostanete k dispozici místo na jeho serveru, které pak můžete využívat pro všechny své weby. A je již jen na vás, zdali vám pro jeden web bude stačit 100 MB místa a pro další třeba 3 GB.

Jaké jsou výhody multihostingu?

Výhoda multihostingu spočívá především v jednoduchosti správy jednotlivých webů – všechny je totiž máte na jednom místě, pod jedním hostingem. Jako další plus lze uvést to, že v případě tvorby nového webu vám odpadají starosti se zařizováním nového hostingu. S tím jsou poté i logicky spojeny nulové okamžité finanční náklady za objednávku nového hostingu.

Námi ověřený multihosting:

Jsou i nějaké nevýhody?

Jako všechno, i multihosting má své určité nevýhody. Jednou z nich může být společná IP adresa pro všechny weby, což může hrát velkou (a negativní) roli v umístění vašeho webu ve vyhledávačích.

S další nevýhodou se pak můžete setkat v případě výpadku serveru poskytovatele. V tomto případě vám totiž přestanou fungovat všechny vaše weby. To se ovšem může stát i v případě, že máte pro každý web vlastní hosting, často totiž bude zákazník volit toho samého poskytovatele, se kterým již má zkušenost, to znamená toho, u kterého již nějaký web má.

Sečteno, podtrženo:

  • Webhosting – Je pouze určený pouze pro jednu webovou stránku, pokud tedy zvažujete jeden projekt, pak využijte webhosting,  tento hosting se využívá především na hlavní projekty.
  • Multihosting – V případě, že budete spravovat více webových stránek a nechcete zbytečně zakupovat na každý projekt jeden webhosting, pak ušetříte díky multihostingu, kde je možné zařadit více domén najednou. Může se ale stát, že jej  zaplníte a začne dělat problémy. V takovém případě budete muset zakoupit vyšší verzi multihostingu. Proto vždy zvažte, jaká velikost vám bude optimálně vyhovovat. Savana.cz nabízí základní multihosting SAVANA 1000, kam se vleze 8-15 středních projektů.

Sdílením tohoto článku pomáháte šířit důležité finanční tipy!

Může vás zajímat

Patrik Zapletal

Patrik Zapletal

Původně vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu.

Na začátku jsem o financích, investování a online podnikání zcela nic nevěděl, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.