Návody Vrchní menu Vzdělávání Wordpress

Odkud brát fotografie pro webové stránky – více než 35 FOTObank

Více jak 35 fotobank

Na začátku tohoto článku bych se chtěl všem našim čtenářům moc omluvit za nižší intenzitu článků. Většinu svého času jsem v poslední době věnoval našemu novému projektu, který je vytvářen pro začínající online podnikatele. Tento kurz se nyní pouze dolaďuje a já se konečně budu moci věnovat i novým textům pro tento web.

Dnes si popíšeme, kde hledat fotografie pro své webové projekty a neporušovat žádné zákony týkající se autorských práv. Je nabídka free fotobank opravdu dostačující, nebo je lepší oslovit profesionální tvůrce? Podívejme se na všechny náležitosti správného postupu při výběru obrázků pro osobní i komerční využití.

Fotky na internetu

Virtuální internetový prostor je doslova nabitý nejrůznějšími obrázky, grafy, vektory a fotografiemi. Někdo by se proto mohl domnívat, že stáhnutí několika málo fotografií nikomu neublíží. Tato myšlenková strategie vás však může dostat do velice nepříjemné situace, kdy za zdánlivě nevinné použití autorského díla budete čelit soudní žalobě.

Používání fotografií podléhá určitým pravidlům. Jakmile si z internetu stáhnete obrázek nebo fotku k užití na vlastním webovém projektu, nesmí se k ní vázat žádné licenční omezení nebo výslovný zákaz autora. Vždy používejte takové fotografie, kde je volné užití díla povoleno. Dokonce i přes to, že budete mít k dané fotce všechna práva, existuje ještě jedno omezení. Pokud je na snímku zachycen obličej, je nutné disponovat povolením od člověka, který na něm figuruje.

Fotobanky – miliardy fotografií na jednom místě

Fotobanky představují skvělou službu zjednodušující cestu k potřebným autorským dílům. Na celosvětové scéně se objevují ve formátu bezplatném i placeném, od čehož se odráží výsledná kvalita. Vyhledávat ucházející fotografie ve FREE fotobankách je mravenčí prací na několik hodin. Pokud chcete být opravdu originální a chcete, aby byl obrázek odpovídající danému obsahu, je lepší využít placené fotobanky a najít tak opravdu kvalitní fotky.

Využívání služeb fotobank vám navíc dává jistotu, že všechny právní kroky jsou již dávno vyřešené. Stačí si jen vybrat, stáhnout zdarma nebo zaplatit a užít dle svých vlastních potřeb. Nevýhoda však spočívá v tom, že jak placené, tak neplacené fotobanky jsou webmastery všeobecně velmi využívané. Vámi vybrané fotografie tak mnohdy můžete nalézt i na jiných webových stránkách, což působí výrazně neoriginálně.

Doporučuji vyhledávat ve fotobankách fotografie, které se nachází od páté stránky dál (ne vždy to musí být pravidlem). Většina webmasterů totiž vybírá fotografie právě z předních stran. Nedoporučuji využívat neplacené fotobanky, jelikož jejich fotografie využívá kdekdo. Abych k tomuto článku dodal přidanou hodnotu, na konci se dozvíte, jak hledat fotografie v Google, a k dispozici budte mít i odkazy na kvalitní fotobanky.

Jaká je cena fotografií

Jak jsem již zmínil, určité fotografie jsou ve fotobankách zcela zdarma. Kusy v lepším rozlišení a velikosti už něco stojí. Celková suma se odvíjí od jejich ostrosti a formátu. Proto se vždy před vlastním nákupem pečlivě rozmyslete, jak velký obrázek ve skutečnosti potřebujete. Průměrná cena za jednu fotografii se pohybuje někde kolem stokoruny. Opět upozorňuji na fotobanky, které nabízejí obrázky zdarma, ty nejsou mnohdy moc vhodné ani kvalitní. Pokud spravujete webové stránky, na kterých často aktualizujete obsah, a víte, že potřebujete pro své texty více fotografií, doporučuji používat předplacené verze fotobank, díky kterým získáte výrazné snížení ceny.

  • www.dreamstime.com – cena předplatného 750 fotografií za měsíc je cca 5 000 Kč
  • iStockfoto – cena předplatného 25 fotografií za měsíc je cca 3 000 Kč
  • www.bigstockphoto.com – cena předplatného 10 fotografií denně je cca 2 800 Kč
  • www.123rf.com – cena předplatného 5 fotografií denně je cca 2 000 Kč

Jaká fotobanka je nejlepší

Na trhu se nachází celá řada úspěšných i méně známých fotobank. Dokonce i v průběhu čtení tohoto článku bezesporu vzniká nová. Těmi nejzavedenějšími jsou Shutterstock, iStockfotoPixmac (zrovna tahle fotobanka se celá změnila i s majitelem), bigstockphoto.com;další příklady naleznete na konci tohoto článku.

Co mi hrozí při porušení autorských práv

Všechny fotobanky si své fotografie hlídají za pomocí robotů, kteří pročesávají internet a hledají neoprávněně užitá díla. Pokud vás nachytají, jednoho dne se vám mezi složenkami v poště objeví dopis plný právničiny, výhrůžek a sankcí přímo od advokátní agentury.

Fotobanky při zjištění neoprávněného užití požadují desetinásobky ceny. Pokud užijete takovou fotografii ke komerčnímu užití a získáte za její pomoci profit, hrozí vám pokuta od 2 000 Kč do 36,5 milionů korun, nebo odnětí svobody až na několik let.

Jak vyhledávat obrázky do webových stránek

Obrázky do svých příspěvků a webových stránek můžete vyhledat přímo v Google Obrázky, kde kliknete pod vyhledávačem na “Vyhledávací nástroje”, následně na “Práva k užití” a tam si zadáte ve filtrech vámi hledaný obrázek dle licence užití. Samozřejmě zadávejte nejlépe klíčová slova anglická, protože v České republice není moc relevantních obrázků, narozdíl od zahraničí.

Další varianty (již výše zmíněné fotobanky) pro získání fotografií nabízím níže. Fotobanky jsem rozdělil do dvou kategorií, kde si každý sám může zvolit, jakou cenou chce zaplatit za fotky, které použije na své vlastní webové stránky.

PLACENÉ FOTObanky
FOTObanky ZDARMA

Další hodnotné zdroje informací:

O autorovi

Patrik Zapletal

Vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu. Před 5 lety jsem nevěděl nic o online podnikání, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.

Přidat komentář