Určujte si osobní cíle

BEZ CÍLŮ nelze dosáhnout žádného úspěchu! Proč?

Pokud chcete dosahovat životních úspěchů, pak se neobejdete bez stanovování cílů. Každý, kdo je dnes úspěšný, měl nějaké cíle, aby dosáhl svého blahobytu. Mít plán pro budoucnost je klíčovým prvkem k úspěchu. Především nás cíle posouvají dále.

„Ne všichni, kteří bloudí životem, jsou ztraceni.“

Jednoduše řečeno, mnoho lidí, i já, bloudí nebo jsme bloudili světem. Někteří sedí na facebooku, další u televize nebo ztrácí jinak svůj drahocenný čas. A to z jednoho prostého důvodu. Nemají žádné cíle, sny nebo vize. Jednoduše bloudí životem a nevědí, co mají dělat. Ale ne pro každého je tohle finální verze života. Jakmile si člověk začne určovat cíle, může se dostat z života v bloudění.

V dětství mnohým z nás nastavovali jednoduché cíle sami rodiče. Cesta k nim pro nás znamenala hlavně učení se novým dovednostem. Rodiče nás nutili chodit do školy, abychom se naučili číst, psát, počítat, jezdit na kole, a sami se nám snažili ukazovat, jak poznat dobro a zlo a mnoho dalšího. Kdyby ale byli rodiče laxnější a neurčovali dítěti cíle, které by ho vedly k rozvoji, jak by asi tento člověk v budoucnu vypadal? Co by uměl a čeho by dosáhl? Jakmile se odpoutáme od rodičů, u mnohých lidí se podobná cílevědomost vůči sobě vytratí.

Mnohdy se cílevědomost vytratí po odpoutání od rodičů

Proč to tak je? Protože získáme určitou volnost, kterou si chceme užívat, a ne neustále dostávat příkazy, které musíme splnit. Osobně to znám, od mých rodičů jsem se odstěhoval v mých 18 letech. Sice jsem občas navštěvoval „Mama Hotel“, ale především jsem chtěl mít svou volnost. Mnoho dospělých to určitě zná. Ale světem jsem bloudil, chodil jsem na zábavy, balil holky, hrál hry a vlastně se jen bavil a nikam se neposouval. Až jsem si jednoho dne sám řekl, že takhle to nadále nejde a že chci svůj život změnit.

Proto jsem si začal nastavovat krátkodobé cíle a povedlo se mi opět nalézt svou cílevědomost a smysl života. Ale znám plno mých vrstevníků, kteří bohužel tento nikam nevedoucí styl života vedou stále. Není se čemu divit, jejich cílevědomost se vytratila. Dostali se do bodu, kdy si myslí, že už se nemusí nic učit (jenom v práci) a už se dále v životě neposouvají. Ale pokud si oni sami nebudou určovat své vlastní životní cíle, potom zůstanou na stejném místě.

Už tady nejsou rodiče, kteří nám říkají, co máme dělat a učit se. Ano, pro radu si můžete zajít, ale nikdo už vás nemůže do ničeho nutit, vše závisí na vás samotných.

Uvědomte si, proč umíte číst, psát, počítat, plavat, jezdit na kole a mnoho dalšího. Je to právě díky krátkodobým cílům a vytrvalosti v dětství. Krom toho, pokud vás mají rodiče stále pod dohledem, těžko se můžete těmto věcem vyhnout. Když ale jejich dohled skončí, je na čase začít si klást cíle sám.

Co získáte určováním a dosahováním CÍLŮ?

V krátkosti si řekneme, co nám ty výše zmíněné cíle dávají. Osobní cíle nás vedou kupředu a k našim snům, to je asi každému jasné. Ale především nám zvyšují sebevědomí, které nás motivuje a obrňuje. Díky tomu, že dosáhnete určitých cílů, se vám výrazně zvyšuje sebevědomí, které je nutné, pokud chcete být v životě úspěšní.

Když dosáhnete svého vytyčeného cíle, tak vás to neuvěřitelně nabudí, podobně jako když jste v dětství dostali pod stromeček vysněnou hračku. Což vede k osobnímu utvrzení toho, že můžete dosáhnout dalších cílů, a to i těch složitějších.

Krátkodobé CÍLE vedou k dlouhodobým CÍLŮM

Já mám dva druhy životních cílů – KRÁTKODOBÉ a DLOUHODOBÉ. Nelze si hned na začátku říct, že budu bohatý, tohle právě patří do dlouhodobých cílů. Abychom dosáhli například takovéhoto životního úspěchu, je zapotřebí nejdříve dosáhnout krátkodobých cílů.

Krátkodobé cíle mají tu vlastnost, že vás posouvají k těm těžším a dlouhodobým životním cílům. Chcete mít nové auto?  Pak si musíte určit krátkodobé cíle, kam bude například patřit cíl, jak vydělat peníze na takové auto. Určitě si dokážete představit i další menší cíle, které vás budou postupně dostávat blíž a blíž k vašemu vysněnému autu.

Podobně to bude fungovat u bohatství, u sportu, u zdraví, prostě u všeho na co si vzpomenete. Vždy jsou zapotřebí cíle krátkodobé a dlouhodobé. Pokud si budete určovat pouze dlouhodobé cíle, pak vás to velice demotivuje a vzdáte to, jelikož vám v krátkém horizontu nic neprokáže vaše odhodlání.

Tipy a rady, jak začít dosahovat životních cílů

Pro představu jsme pro vás připravili pár tipů, jak si určit vlastní životní cíle a jak jich dosáhnout. Vyzkoušejte to, nic za to nedáte a nic neztratíte, ba naopak.

  • Vytvořte si cíle v písemné formě

Psaní cílů je silnou motivací. Vezmete si papír a tužku a vypíšete si všechny vaše velké sny a cíle. Poté si tyto cíle rozdělíte a pod ně vypíšete menší cíle, které vás budou posouvat blíže k dlouhodobému cílí. Nakonec si napsaný text ještě jednou pročtete a zhodnotíte, zda menší cíle nelze rozdělit ještě na další menší cíle.

Následně se  krátkodobým cílům začnete věnovat. Jejich splněním dosáhnete těch dlouhodobých. Tento proces můžete používat celý svůj život.

  • Udělejte si seznam překážek

Zkuste se rozmyslet, jaké problémy mohou nastat při dosahování cílů. Pak zkuste najít řešení, jak určitý problém vyřešit. Především to ale zkuste BEZ výmluv. Každý problém má řešení, složité je ale občas řešení vymyslet. Navrhnout plán na snížení vlivu každé překážky zvýší šance na úspěch.

„Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“.

  • Seznam přínosů při dosažení cíle

Vědět přesně, co získáte po dosažení svého cíle, je silný motivátor. Definujte si tedy svůj cíl přesně, abyste byli namotivováni na jeho dosažení.

  • Pracovní plánování

Pokud chcete dosáhnout jakéhokoliv cíle, musíte pracovat na sobě nebo na daném projektu. Vytvořte si proto pracovní plán, který si například rozvrhnete do daného týdne. Já si plánuji vždy vše v pondělí a píši si, co mám dělat každý den, abych dosáhl krátkodobých i dlouhodobých cílů.

Především, když si rozplánujete týden a budete se držet harmonogramu, pak ušetříte mnoho času a zvýšíte efektivitu.

  • Zjistěte, co je třeba se naučit

Mnoho cílů ovlivňují znalosti. Pokud chcete být např. bohatí, pak se musíte především naučit vydělávat peníze a umět se o ně dobře starat. Já chtěl vydělávat na internetu a jako vystudovaný elektrikář jsem nic neuměl, jen zapojit zásuvku. A to díky hlášce, která možná mnohým pomůže :D „Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví, ten je čur.k.“

To bylo jen pro pobavení, ale pokud jsem chtěl uspět v online businessu, musel jsem se hodně naučit. Naučil jsem se ovládat grafické programy, vytvořit webové stránky, základy programování nebo marketing. Tohle vše mi umožnila moje nově získaná sebekázeň. Přečetl jsem nespočet vzdělávacích knih, prošel si kurzy, semináři, školeními, webináři, přečetl tisíce článků jak v češtině, tak v angličtině. Byla to opravdu dřina, ale pokud bych se to nenaučil, nebyl bych úspěšný. Ani vy nebudete, pokud se nebudete vzdělávat. Vývoj jde neustále kupředu, proto je pořád se co učit.

Pokud chce někdo být úspěšný sportovec, musí se také mnoho naučit. Startovat se, zefektivnit trénink, mít sebekázeň a další, každý se na své cestě za úspěchem musí nějak vzdělávat.

  • Požádat o pomoc druhé

No nevím, zda je to na místě, ale něco si o pomoci druhých řekneme. Mnohdy se nevyplatí žádat o pomoc známé, jelikož Češi jsou známi negativci, kteří ničemu nevěří, pokud to stejně nedělá dalších tisíc lidí, a jsme bohužel hodně závistiví (co je jiné, nebo úspěšné, je u nás divné). Mě osobně moc lidí v mých začátcích nepodpořilo, spíše se snažili mě odrazovat. Naštěstí mi v hlavě zní citace „Bla, Bla, Bla, to je co slyším, když mi říkají, že něco nedokážu“.

Zase na druhou stranu, najdou se lidé, kteří vás rádi podpoří, nabudí a pomohou. Podobně jako se snažíme my pomoci lidem dělat něco se svým životem. Dáváme jim třeba tyto stránky, kde se dozví, jak vyřešit neustálý problém s penězi. Proto budeme rádi za vaše dotazy, jak osobní na náš e-mail, tak i do komentářů. Pokuste se spíše navázat na lidi, kteří mají zkušenosti s úspěchy nebo se věnují vašemu oboru. Právě tito lidé vám nabídnou pomocnou ruku a podpoří vás víc než 90% známých nebo přátel.

  • Vizualizace vašich cílů

Zase moje oblíbené téma – Tajemství. Konkrétně se budeme bavit o vizualizaci cílů. Pokud jste shlédli dokumentární film The Secret – Tajemství, pak víte, co vizualizace cílů je, kdo ne, doporučujeme rozhodně si přečíst náš článek a shlédnout video.

Představujte si, že jste dosáhli daného cíle a plně si to užívejte, Vykašlete se na to, že to nedělá většina lidí, proto je to divné a nefunguje to, ale plně se do toho ponořte. Já si podobnou vizualizaci cílů dělám večer před spaním, protože když si před usínáním něco představujete nebo na něco myslíte, ráno budete plně nabiti inspirací a velkou energií (ne, nejsem blázen, jen zkouším věci, které jsou pro mnohé divné).

Plně věnuji celou svou energii svému snu a cíli, což mi dodává neuvěřitelnou radost, která se nedá popsat, ani nijak jinak vysvětlit, musíte to sami cítit. Díky vizualizaci cílů dosahuji úspěchů, proto vím, že tato metoda funguje a to nejsem v žádné sektě :D

  • Nedělejte příliš mnoho věcí najednou

Nejvíce ubíjející a demotivující je dělat více věci nebo cílů najednou. Ne každý má tu vlastnost jako většina žen, dělat více věcí najednou. Pokud něco děláte, dělejte vždy daný úkon na 100%. Pokud si toho na sebe navážete víc, pak nebudete nic zákonitě dělat na 100%, to prostě nejde. Sám jsem spravoval cca patnáct webových stránek, ale žádnou jsem nedělal na 100%.

Bylo to i tím, že jsem v začátcích neměl tisíce na investice. Navíc, bez zkušeností bych je pravděpodobně prodělal. Můj rozpočet byl cca 3 000 Kč na měsíc. Jak chcete s touto částkou plně podpořit patnáct projektů? Opravdu to je nemožné, proto jsem to nakonec vzdal. Ale člověk se má učit z chyb, proto vám vždy rád na ně poukážu.

Z toho vyplývá, dělejte danou věc nebo cíl na 100%. Až poté, co jej delegujete nebo dokončíte, můžete se věnovat dalším cílům.

 

  • Používejte užitečné nástroje

Používejte různé nástroje, které vám budou pomáhat plánovat. Někteří mají raději tužku a papír, další přivítají užitečné aplikace. Níže můžete vidět pár aplikací, které vám mohou pomoci při dosahování životních cílů.

Trello

Šikovný program, který často využívám a pomáhá mi ukládat různé myšlenky, pomoci vám může i s tvorbou strategií nebo plánováním. Hodně také tento program využívám právě na zaznamenávání krátkodobých cílů. Trello je také možné nainstalovat do SmartPhone.

Google kalendář

Bez kalendáře se neobejdete, pokud chcete něco plánovat. Vykašlete se na zastaralé papírové kalendáře a využijte tuto hodnotnou aplikaci. A to z jednoho prostého důvodu. Pokud si dáte upomínku do google kalendáře, může vám vyskočit jak na PC, tak i zapípat v telefonu jako SMS. Bohužel papírový kalendář vás neupozorní a nebude vás otravovat, že ten daný den máte něco udělat.

EM client

Dokonalý emailový prohlížeč obohacený o mnoho funkcí. Jedná se o emailový prohlížeč zdarma, který nabízí hodnotné funkce, jako je google kalendář. Pokud si tam nastavíte účty, které využíváte na telefonu, pak vám budou upomínky vyskakovat jak v telefonu, tak i v emailovém prohlížeči na PC.

Evernote

Další šikovný program obohacený o mnoho funkcí, podobně jako je Trello. Aplikaci je možné si také stáhnout do telefonu. Slouží pro plánování, hodnocení atd..

Dostali jsme se k závěru, proto budeme rádi, když se sami vyjádříte o cílech do komentářů a zda již máte nějaké životní cíle nastavené. Plánujeme tento projekt více rozvíjet z pohledu motivace a vydělávání peněz, proto je zapotřebí se naučit základy, než se pustíme do opravdového online businessu, kde se bez podobných vlastností neobejdete.

Sdílením tohoto článku pomáháte šířit důležité finanční tipy!

Může vás zajímat

Patrik Zapletal

Patrik Zapletal

Původně vystudovaný elektrikář, který chtěl změnit svůj život a vydal se cestou online podnikatele. Zjistil jsem, že BEZ VÝMLUV lze dosáhnout každého úspěchu.

Na začátku jsem o financích, investování a online podnikání zcela nic nevěděl, dnes mě můj sen živí a dodává mi neuvěřitelnou volnost.